Ashenvale

Z Wowpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
NeutralJesionowa Knieja
Poziomy: 20-25
Ashenvale.jpg
Stolica
Rasy
Ustrój polityczny

rada wybranych

Główne osady
Pomniejsze osady
Przynależność
Lokacja

północny Kalimdor

Jesionowa Knieja jest dzikim regionem na południe od Mrocznego Brzegu i Spaczonego Lasu, zachód od Azshary i północ od Gór Kamiennego Szponu oraz Sawanny. Termin "Jesionowa Knieja" obejmuje również większe połacie lasu rosnącego poza tym regionem. Jest to pradawna ojczyzna nocnych elfów, które wciąż utrzymują tu kilka posterunków, w tym Astranaar, Posterunek Maestrii, Srebrny Gaj oraz Kaplicę Aessiny. Ostatnimi czasy Horda wzniosła w zachodniej części lasu swoją osadę - Posterunek Rozszczepione Drzewo, a także niewielki obóz na zachodniej plaży - Przyczółek Zoram'gar, jak również liczne obozy Wojennej Pieśni rozrzucone od Fortu Kargathia przez całą południowo-wschodnią puszczę aż po Bastion Mor'shan na dalekim południu. Kraina jest gęsto zamieszkana przez furbolgi i satyry, a także dzikie stworzenia, jak pająki, wilki i niedźwiedzie. Jest to całkiem duży obszar, a podróż z Plaży Zorama do Obozu drwali Wojennej Pieśni zajmuje sporo czasu.

Odkąd jest to terytorium sporne, zdarzają się tu liczne pojedynki i ataki na posiadłości frakcyjne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jesionowa Knieja to starożytny las, który zdrowo wzrastał pod czułą opieką nocnych elfów przez tysiące lat. Dopiero w ostatnich latach, wraz z przybyciem Hordy, wiele się zmieniło. W lesie wciąż utrzymują swoje przyczółki demony należące do Płonącego Legionu, w miejscach takich jak Kaplica Ognistej Blizny, Kanion Upadku Demona oraz na Wzgórzu Skażonego Ognia i Grani Upadku Demona. Podstępne satyry zamieszkują starożytne elfickie ruiny w Xavian, Nocnym Biegu oraz Satyrnaarze. Okrutni worgeni zajęli pradawną świątynię nieopodal granicy Skażonego Lasu, a przeklęty zielony smoczy pomiot wypełzł ze Szmaragdowego Snu przez portal w Konarze Cienia. Skażenie dosięgło czystych niegdyś wód jeziora Iris i ruin Gwiezdnego Pyłu. Horda przejęła kontrolę nad wschodnią części regionu i wycina las w Obozie Drwali, a także w Obozie Robotniczym Wojennej Pieśni. Nocne elfy wciąż walczą z orkami o kontrolę nad wschodnią Jesionową Knieją, gdzie ścierają się siły wojowników Wojennej Pieśni i Strażników Srebrnego Skrzydła.

Jesionowa Knieja jest rozległą pierwotną puszczą, przez długi czas oddaną we władanie siłom natury. Nocne elfy, które osiedliły się w Kalimdorze po Rozbiciu Świata polowały w tych lasach, jednak nigdy nie osiedlały się w ich granicach. Gdy Płonący Legion zaatakował podczas Trzeciej Wojny, nocne elfy zaprzestały nawet polowań, by skupić się na walce z demonami. Dzięki temu dzikim stworzeniom udało się znacznie rozmnożyć, stwarzając zagrożenie dla wszystkich, wędrujących przez las. Puszcza Jesionowej Kniei rozciąga się do dziś od południowych podnóży Góry Hyjal do pasma Gór Kamiennego Szponu i Sawanny na południu. Zniszczone ziemie Azshary leżą za rzeką na wschodzie. Jest to bardzo stary las, przez długi czas nietknięty przez żadną śmiertelną rasę. Klimat jest raczej łagodny, jednak deszcz pada tutaj niemal bez przerwy. Ostatnimi czasy w lesie pojawili się Opuszczeni, którzy prowadzą eksperymenty na uśpionych druidach z Kurhanu Dor'Danil. O ich poczynaniach nie wiedzą władcy Hordy, jednak ich obecność została zauważona przez Przymierze.

Cataclysm Niniejsza sekcja dotyczy treści zawartych wyłącznie w dodatku World of Warcraft: Cataclysm.

Horda, pod przywództwem nowego wodza Garrosha Hellscreama zaatakowała nocne elfy z Jesionowej Kniei. Elfom, z pomocą sojuszników udało się utrzymać Astranaar, Posterunek Maestrii i Schronienie Raynewooda, straciły jednak Ostoję Srebrzystego Wiatru. Nie tylko Horda zagraża elfom. Furbolgi z plemienia Thistlefur przejęły ruiny Ordil'Aran, skąd atakują Posterunek Maestrii. Nocne elfy zaatakowały Posterunek Rozszczepionego Drzewa i przejęły połowę Obozu Drwali Wojennej Pieśni.

MoP Niniejsza sekcja dotyczy treści zawartych wyłącznie w dodatku World of Warcraft: Mists of Pandaria.

Wraz z obaleniem Garrosha Hellscreama i jego wojennej machiny, Tyrande Whisperwind udzieliła Hordzie zezwolenia na pozyskiwanie drewna z Jesionowej Kniei w zamian za całkowite wycofanie wojsk z tego regionu.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Jesionowa Knieja jest tętniącą życiem puszczą pełną starożytnych drzew. Mimo że niektóre miejsca zostały skażone, to generalnie las wypełniony jest głęboką magią i duchową więzią z naturą. Pod koronami drzew lśni kilka jezior. Zachodni brzeg lasu kończy się plażą, zamieszkiwaną przez dzikie nagi. Od południa las otaczają góry, natomiast w kierunku północnym ciągnie się dalej, aż do przyległych regionów. Wschodnią granicę wyznacza rzeka Południowej Furii.

W Jesionowej Kniei znajduje się Czarna Czeluść, instancja znajdująca się na północnym-zachodzie tego regionu. Poza tym znajduje się tutaj mikro loch - Konar Cienia, gdzie rośnie jedno z Wielkich Drzew. Znaleźć tu również można wejście Przymierza na pole bitewne - Wąwóz Wojennej Pieśni.

Mapa i subregiony[edytuj | edytuj kod]

WorldMap-Ashenvale.jpg
AstranaarBathran's HauntBloodtooth CampBolyun's CampBough ShadowDemon Fall CanyonDemon Fall RidgeThe Dor'Danil Barrow DenFalfarren RiverFallen Sky LakeFelfire HillFire Scar ShrineForest SongGreenpaw VillageHellscream's WatchHouse of EduneHowling ValeLake FalathimMaestra's PostMoonwell (Moonwell of Purity) • Mor'shan RampartMystral LakeNight RunNightsong WoodsOrendil's RetreatRaynewood Retreat (Raynewood Tower) • Remains of Iris LakeThe Ruins of Ordil'AranThe Ruins of StardustRuuzel's IsleSatyrnaarShady NookShrine of AessinaSilverwind RefugeSilverwing GroveSilverwing OutpostThe SkunkworksSouthfury RiverSplintertree Post (Splintertree Mine) • Stardust SpireTalondeep PassTalondeep ValeThistlefur Village (Thistlefur Hold) • Thunder PeakWarsong Labor CampWarsong Lumber Camp (Kargathia Keep) • XavianZoram'gar OutpostThe Zoram Strand (Blackfathom Camp)

Instancje[edytuj | edytuj kod]

Nazwa instancji Poziomy Wielkość drużyny Przybliżony czas przejścia
Blackfathom Deeps 20-35 5-osobowa 2-3 godziny

Pola bitewne[edytuj | edytuj kod]

Punkty podróży[edytuj | edytuj kod]

Alliance 15.png z Astranaar[edytuj | edytuj kod]

Alliance 15.png z Forest Song[edytuj | edytuj kod]

Alliance 15.png z Blackfathom Camp[edytuj | edytuj kod]

Alliance 15.png z Stardust Spire[edytuj | edytuj kod]

Horde 15.png z Splintertree Post[edytuj | edytuj kod]

Horde 15.png z Zoram'gar Outpost[edytuj | edytuj kod]

Horde 15.png z Hellscream's Watch[edytuj | edytuj kod]

Horde 15.png z Silverwind Refuge[edytuj | edytuj kod]

Horde 15.png z Mor'shan Rampart[edytuj | edytuj kod]


Obszary przyległe[edytuj | edytuj kod]

Nazwa obszaru Frakcja Poziomy Kierunek Dostęp
Durotar Horde 15.png 1-12 Południowy wschód Piechotą wzdłuż Southfury River, później na wschód bądź lecąc z Splintertree Post do Orgrimmar
Darkshore Alliance 15.png 9-25 Północny zachód Piechotą lub lecąc z Astranaar do Lor'danel
Northern Barrens Horde 15.png 10-20 Południe Piechotą lub lecąc z Zoram'gar Outpost lub Splintertree Post do The Crossroads
Stonetalon Mountains Neutral 15.gif 25-30 Południowy zachód Piechotą przez Talondeep Path lub lecąc z Astranaar do Stonetalon Peak lub z Zoram'gar Outpost do Sun Rock Retreat
Azshara Neutral 15.gif 10-20 Wschód Piechotą lub lecąc z Astranaar do Talrendis Point bądź z Splintertree Post do Valormok
Felwood Neutral 15.gif 48-55 Północ Piechotą lub lecąc z Astranaar, Forest Song, Splintertree Post lub Zoram'gar Outpost do Emerald Sanctuary
Mount Hyjal Neutral 15.gif 80-82 Północny wschód Jedynie latającym wierzchowcem

Godni uwagi[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Lista NPCów Ashenvale.

Jesionowa Knieja jest domem kilku godnych wspomnienia osób. W Posterunku Maestrii strażniczka Onaeya poszukuje wsparcia w walce z Hordą. W Astranaarze Raene Wolfrunner próbuje zniszczyć skażenie, które dotknęło lokalnych furbolgów. W Przyczółku Zoram'gar Je'neu Sancrea wysyła odważnych podróżników do mrocznej Czarnej Czeluści w poszukiwaniu magicznych przedmiotów. W Pieśni Lasu Obrońca Vedaar nadzoruje budowę przyczółka draenei.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Zadania Ashenvale.

Wiele zadań w tym regionie dotyczy walki z demonami i satyrami. Po kataklizmie dwie główne frakcje wdały się w konflikt, co odzwierciedlają nowe łańcuchy zadań.

Surowce[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj Przedmiot
Zioła  [Mageroyal]Gromsblood [Swiftthistle]Briarthorn [Stranglekelp]BruiseweedWild SteelbloomKingsblood [Liferoot]Purple Lotus
Tkaniny  [Linen Cloth] [Wool Cloth] [Silk Cloth]
Skóry  [Light Leather] [Medium Leather] [Heavy Leather]
Rudy Copper OreTin OreSilver Ore
Rybactwo Firefin SnapperOily BlackmouthRaw SagefishFishing Schooner Wreckage

Stanowiska archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

W tym regionie znajdują się cztery stanowiska archeologiczne:

Wszystkie zawierają relikty nocnych elfów.

Dzikie stworzenia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Według Warcraft III Jesionowa Knieja jest pradawną ojczyzną nocnych elfów.