Aviana

Z Wowpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aviana, Krucza Pani
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Płeć

Kobieta

Rasy

Kruki (początkowo), Półbogowie

Klasa
Przynależność

Półbogowie, Ruch Oporu Kaldorei

Stanowisko

Posłaniec bogów; Pani Ptaków; Pani G'Hanir; Taktyczny Szpieg Cenariusa

Lokacja

Szmaragdowy Sen (domniemanie)

Status

Aktywna

Sprzymierzony

Aviana była uskrzydloną półboginią i panią Drzewa Matki, G'Hanir. Była uważana za zabitą w Wojnie Starożytnych, ale wciąż nawiedza członków różnych ras.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dary Półbogini[edytuj | edytuj kod]

Wieki temu Aviana była zwyczajnym krukiem, lecz została wybrana przez Elune na posłanniczkę. Miała przekazywać wiadomości od bogini księżyca do jej syna, półboga Cenariusa. Niedługo po tym, przekazywała wiadomości pomiędzy różnymi władcami antycznego świata. Każdy władca dawał krukowi nowe umiejętności, przydatne do wypełniania obowiązków. Doprowadziło to do tego, że po pewnym czasie mogła się z nimi równać.

Studnia Wieczności[edytuj | edytuj kod]

Gdy kaldorei zaczęli gromadzić się przy Studni Wieczności, Aviana przybrała formę nocnego elfa i zaczęła wraz z resztą studiować magię. Gdy Królowa Azshara rozkazała zbudować jej świątynię i zebrała jej wybranych poddanych, by bawić się magią tajemną, Aviana zorientowała się, jak niszczycielski wpływ ma magia. Wtedy powróciła na stronę Elune.

Wojna Starożytnych[edytuj | edytuj kod]

Aviana w postaci kruka w Suramar podczas Wojny Starożytnych.

Podczas Wojny Starożytnych, Aviana czasami przybierała śmiertelną formę i prowdziła grupy zagrożonych ludzi lub nocnych elfów z dala od Strażników Zguby. Jednak większość czasu spędzała latając wysoko nad powierzchnią i zbierając informacje o ruchach Płonącego Legionu dla Cenariusa.

Podczas konfliktu Aviana została strącona z nieba. Rhonin obserwował, jak jej pozornie "martwe" ciało spada, gdy duża grupa demonów atakuje ją. Strażnicy Zguby otoczyli ją i ranili jej ciało dzidami. Gdy krew wypłynęła z jej umierającego ciała, demony, które miały z nią kontakt, zostały dotknięte błogosławioną mocą i oczyszczone. Gdy Anavia bła poraniona, jej odbicie, drzewo G'Hanir, umarło. Jednakże sama półbogini przetrwała, co dla Rhonina i innych było zagadką.

Wzbiła się nad pole bitwy i zobaczyła ciało Agamaggana. Ogrommy niedźwiedź leżał na stosie ciał masywnych Strażników Zguby, których zdążył zabić przed śmiercią. Była świadkiem śmierci Ursoca i Ursola od ciosów fel stalkerów. Widziała również Malorne'a walczącego wraz z driadami i opóźnianego przez satyry. Skontaktowała się z Cenariusem, informując go o rezultatach bitew. Cenarius wysłał ją, by poleciała do Elune i przeprosiła ją za to, w jakim kierunku toczyła się walka. Wiedziała, że nie bedzie mogła wpłynąć na bitwę i wzleciała ku księżycowi, gdzie rezyduje Elune.

Aktualna aktywność[edytuj | edytuj kod]

Wciaż działa jako posłannik i szpieg Elune. Aviana jest znana posród wielu ras, między innymi trolli, elfów, taurenów i krasnoludów, często przybiera formę przedstawicieli tych ras, by szpiegować wśród nich. Rdzenni mieszkańcy Azerothu różnie opisują wygląd Aviany.

Nocne Elfy widzą ją jako ogromnego kruka, wyższą niż taureni, natomiast inne rasy uważają, że jest ona gołębiem bądź orłem i uwielbia właśnie te formy. Każda z tych ras również poznała ją pod postacią członka ich własnej rasy. Pojawiała się jako człowiek wędrowiec, wysoki elf czrodziej, kapłan trolli czy krasnoludzki odkrywca. Nawet nocne elfy spotkały Kruczą Panią jako istotę poznającą magiczną drogę, która w odpowiednim momencie zorientowała się, jak niszczycielski wpływ może ona ze sobą niesć. Jest ona także patronką zdobywających wiedzę, rozumieją oni także, że nie może się ona dzielić z nimi sekretami bogów. Bardzo lubi śmiertelnych, w miarę możliwości stara się ich chronić i pomagać im.

Służąc wielu waznym postaciom, Aviana zdobyła wiele wpływowych znajomości. Jej główną rolą jest bycie posłańcem, przekazującym informacje między bogami, a czasem między bogami i śmiertelnikami. Wiadomości te często analizowała, co zagwarantowało jej ogromną wiedzę, dzięki czemu stała się patronką uczonych. Niechętnie dzieli się zdobytymi informacjami, ci, którzy odkrywają sekrety i tajemnice, równiez podążają jej drogą. Jej najbardziej żarliwych zwolenników można spotkać pośród Druidów Pazura, którzy przemieniają się w ptaki, by zdobyć wiedzę i przekazywać informacje.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Pojawia się wraz z trzepoczącymi skrzydłami, lecz nie da się jej zobaczyć, dopóki wysoka czarna figura, okryta czarną skórą, nie wyłoni się z ciemności. Prawdopodobnie jest to peleryna bądź cienie, z których się wyłania. Nosi czarny kaptur, zakrywający większość jej twarzy, przez co ciężko jest zidentyfikować, do jakiej rasy należy. Jest niemożliwym przegapić jej dzikie zielone oczy, wyraźnie widoczne i przyciągające wzrok oraz zainteresowanie.

Walka[edytuj | edytuj kod]

Aviana woli trzymać się z daleka od walk, ograniczając sie do obserwacji i zbierania informacji. Gdy zmuszona jest do walki, atakuje z jak największej, możliwej odległości, używając magii i długiego łuku. Po tym zamienia się w kruka i rzuca się na przeciwników ze szponami, próbując uciec.

W World of Warcraft[edytuj | edytuj kod]

Relikwie Aviany są przechowywane w zapieczętowanych relikwiarzach w Kurhanach Stromrage'a na Księżycowej Polanie. Clintar Dreamwalker, aktualny strażnik relikwi, pilnuje ich na wypadek walki przeciw najeźdźcom Szmaragdowego Snu.

Spekulacje[edytuj | edytuj kod]

Questionmark-medium.png
Artykuł, lub jego sekcja, zawiera tylko domysły, obserwacje lub opinie, prawdopodobnie związane z fabułą Warcrafta, lub oficjalnych doniesień Blizzarda. Poniższy tekst nie powinien być brany za właściwą fabułę gry!

W Trylogii o Wojnie Starożytnych, dziele Richarda A. Knaaka, jest napomknięte, iż część nocnych elfów zmieniło się w strażników lasów. Niektórzy fani spekulują, iż nocne elfy, które czciły Avianę, mogło być harpiami. Smierć Aviany podczas wojny mogła pozostawić ich bez przywództwa. Ten fakt mógłby wyjaśniać ich aktualną brutalność.

Związki między Avianą i smokami są również poruszane na łamach ksiażki. Aviana nazywa Krasusa "jednym ze swoich", reaguje na imię Alexstraszy jak matka. Nie jest jasnym, iż smoki wywodzą się od niej. Aviana nie komentuje także faktu, że smoki są stworzeniami nieba. G'Hanir miało być miejscem, do którego smoki miałyby trafiać po śmierci.

References[edytuj | edytuj kod]

  1. Shadows & Light, 73
  2. World of Warcraft Conversion Document, 12