Azeroth (continent)

Z Wowpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
  Icon-template.svg Ten artykuł wymaga przepisania - jest nie do przyjęcia według standardów WoWWiki. Jeżeli jesteś w stanie nam pomóc napisać ten artykuł od nowa, to kliknij przycisk Edytuj w menu tej strony i podziel się swoją wiedzą. Pamiętaj, że musisz być zalogowany, aby zmieniać treść na WoWWiki.
Kontynent Azeroth
Aby uzyskać informacje na temat świata, zobacz Azeroth (świat).
Aby uzyskać informacje na temat królestwa, zobacz Stormwind (królestwo).

Azeroth to kontynent oraz królestwo (znane obecnie jako Stormwind) leżący we Wschodnich Królestwach, na południe odKhaz Modan. W podręczniku do World of Warcraft oraz w samej grze nazwa Azeroth posiada dwa znaczenia i jest ona określeniem zarówno nazwy świata w uniwersum Warcraft, jak również jednego z trzech kontynentów, z których zbudowane są Wschodnie Królestwa. Pozostałe dwa kontynenty to Khaz Modan w części centralnej oraz Lordaeron na północy. Czasami nazwą tą określa sięcały świat, a czasami tylko kontynent.

Mimo że przez pewien czas Azeroth pozostawało pod panowaniem Hordy, w większości zostało wyzwolone przez Sojusz Lordaeron. Składa się z kilku głównych regionów. Większość jest kontrolowana przez Stormwind, w których państwie znajduje się region Stormwind oraz miasto Stormwind (które jest również stolicą całego królestwa), jak również inne pobliskie terytoria. W czasie Pierwszej Wojny obejmowało obszar znany jako Pogranicze (obszar sporny), który obejmował takie miejsca jak Czarna Skała, Czarne Bagno i Bagno Smutku. Rodziną panującą w Azeroth jest dynastia Wrynnów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stolica Azeroth, Stormwind, jak również siedziba władcy, Fort Stormwind, zostały zniszczone podczas Pierwszej Wojny. Rozmyślni i dzielni uchodźcy z południowego kontynentu powędrowali przez Wielkie Morze na północ i weszli w skład Sojuszu Lordaerońskiego. Ich nieformalnym władcą był regent, lord Anduin Lothar, jeden z największych bohaterów w historii świata. Opłakali gorzko swego ukochanego króla Llane'a, który poległ, gdy Stormwind dostało się w ręce Hordy, i osiedli nieopodal Southshore, zdeterminowani, by odzyskać swoje domy. Lata później Stormwind zostało odbudowane jako Nowe Stormwind. Następnie ekspansja ruszyła w wielu kierunkach. Nowe Stormwind z czasem zostało przemianowane na Stormwind i stało się stolicą królestwa Stormwind. Większość niegdyś podległych regionów stała się samodzielnymi demokratycznymi krajami, wciąż pozostającymi pod wpływami i władzą Stormwind, jednak wyjątkiem były Ziemie Zachodnie, które popadły w anarchię i są kontrolowane przez Bractwo Defiasów.

Azeroth w Warcraft II[edytuj | edytuj kod]

Przywódca: Lord Regent Anduin Lothar

Kolor narodowy: Niebieski

Tło: Przed nadejściem Czasu Chaosu, gdy po raz pierwszy otwarto Portal, królestwo Azeroth było najpotężniejszym państwem ludzi. Rządzone mądrze i sprawiedliwie przez króla Llane'a, Azeroth było ostoją światła i prawdy w całym znanym świecie. Po Pierwszej Wojnie, Azeroth i jego ziemie leżały w gruzach po inwazji Hordy. Po śmierci króla Llane'a, sir Lothar przejął kontrolę nad rozbitymi armiami Azeroth i poprowadził uchodźców przez Wielkie Morze na wybrzeże Lordaeron. Król Terenas, władca Lordaeron, zgodził się wesprzeć bezdomnych mieszkańców Azeroth. Ludzie osiedlili się wokół Soutshore, przyrzekając wierność Sojuszowi. Zaprawieni w bojach i dzielni, ostatni z niegdyś wielkich armii Azeroth, szukają zemsty za utratę swej ojczyzny.

Obszary[edytuj | edytuj kod]

Obszary Azeroth (WoW)[edytuj | edytuj kod]

Inne regiony i domeny[edytuj | edytuj kod]

Inne użycia[edytuj | edytuj kod]

  • Azeroth jest również nazwą świata, gdzie dzieje się większość gry World of Warcraft.
  • Tysiące lat temu, Azeroth było jednym gigantycznym kontynentem znanym jako Kalimdor. Wybuch Studni Wieczności uczynił znacznie więcej niż tylko pogrzebanie cywilizacji elfów; przemienił cały świat. Azeroth stało się jednym z wielu kontynentów i wysp, z Malstromem po środku.