Blasted Lands

Z Wowpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
NeutralStrzaskana Kraina
Poziomy: 45-55
Dp blasted.png
Populacja

2,000

Rasy

OgreOgre Ogry, plemię Upiornej Maczugi (1,100)
DemonDemonDemonDemon Demony (300)
Lost one Zagubieni (300)
LudzieLudzie Ludzie (200)
High elfHigh elf Wysokie elfy (100)
Blood elfBlood elf Krwawe elfy

Ustrój polityczny

Głównie tyrania plemienna

Władcy
Główne osady
Języki
Wyznania
Przynależność
Lokacja

Na południe od Bagna Smutku

Źródła: Lands of Conflict, 40-41

Strzaskana Kraina nie została tak nazwana bez powodu: została ona wypaczona przez magię, która stworzyła Mroczny Portal, sprowadzając krwiożerczą Hordę do Azeroth.

Zniszczona pustynia pokryta czerwoną gliną kryje w sobie oryginalny Mroczny Portal, który wciąż stoi i prowadzi do Outland - resztek ukochanej ojczyzny orków, Draenoru. Forteca Nethergarde, enklawa dzielnych magów i paladynów ze Stormwind, trzyma straż przy portalu, by ani ogry ani demony nie zawładnęły jego mocą.

Obecnie ta zapomniana przez świat kraina jest domem tylko dla nielicznych istot i jest pozbawiona większych osiedli. Magia, która wypłynęła z Portalu, przemieniła krainę, zamieniając niegdyś pełne życia bagniska w krajobraz pustynny, nieprzyjazny dla jakichkolwiek oznak życia. Czerwone skały urozmaicające krainę nie zyskały swego koloru w sposób naturalny. Dawny piaskowy kolor został przemieniony w nieziemski karmazyn przez szalejące gorąco i chaotyczne energie wyzwolone podczas zniszczenia Mrocznego Portalu.

Do krainy wiedzie tylko jedna droga, strzeżona na północy przez ponurych magów z Fortecy Nethergarde. Mają oni za zadanie obserwować Mroczny Portal i strzec reszty kontynentu przed demonami oraz chronić samych siebie przed zakusami ogrów żyjących w górach. Panuje tu suchy i gorący klimat za dnia, jednak nocą można doznać dotkliwego zimna. Góry blokują wszelką wilgoć, jaka mogłaby przejść z Bagna Rozpaczy, a żadna rzeka nie płynie suchymi wąwozami. Wschodnie wybrzeże czasami doświadcza burz znad morza, jednak woda spływa z powrotem do morza, zanim zdąży wsiąknąć i nawilżyć glebę.

Mimo że strażnicy z Nethergarde wydają się wyzuci z jakiejkolwiek radości, to ich zadanie wydaje się pobłogosławione przez Światło. Wojownicy i czarodzieje codziennie mierzą się z ogrzymi magami i demonami, którzy próbują zarówno zniszczyć Fortecę Nethergarde, jak również odbić Mroczny Portal. Ta mocno ze sobą związana społeczność doświadcza niewielu przestępstw, jednak sprawców łamiących prawo po osądzeniu w forcie odsyła się do Palisady w Stormwind. Magowie nie mogą sobie pozwolić na zamęt w ich szeregach. Przybywając do Strzaskanej Krainy pamiętaj, że magowie z Nethergarde są jedynymi przyjaźnie nastawionymi ludźmi w regionie, chociaż nawet oni nie grzeszą zbytnią wylewnością i gościnnością.

Jak się dostać?[edytuj | edytuj kod]

Alliance 15.png Przymierze

Z Lasu Zmierzchu kieruj się na wschód i trzymając się północnego krańca przejdź przez Przełęcz Śmiertelnego Wichru, gdzie nie napotkasz przeciwników. Po dotarciu na Bagno Rozpaczy kieruj się do centralnej części południowej granicy gór. Przez przełęcz dostaniesz się do Strzaskanej Krainy.

Horde 15.png Horda

Ze Stonard na Bagnie Rozpaczy kieruj się na południowy zachód. Przełęcz do Strzaskanej Krainy jest bardzo niedaleko od przyczółka Hordy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Fort Nethergarde

Ta surowa pustynia niegdyś była mrocznymi bagniskami znanymi jako Czarne Grzęzawisko. To tutaj Horda po raz pierwszy wkroczyła do Azeroth przez Mroczny Portal i niedługo potem rozpoczęła atakowanie przyczółków ludzi na północnym zachodzie. Ziemie wokół Portalu są wypalone i martwe, na zawsze przemienione przez moce wyzwolone podczas zniszczenia go. Pioruny często uderzają w ziemię, a wybitnie niegościnna kraina jest domem dla grup szczególnie krwiożerczych i potężnych istot, w tym sporej liczby niedobitków Płonącego Legionu, który ufortyfikował się w Skażonej Bliźnie. Portal wciąż jest strzeżony przez czarodziejów z Dalaranu mieszkających w Fortecy Nethergarde, założonej przez arcymaga Khadgara po Drugiej Wojnie. Unikalne i groźne możliwości pojawiające się w tym surowym klimacie przyciągnęły również uwagę krwawych elfów oraz Hordy.

Jakby orków było mało, przez Portal przeszły również Ogry z plemienia Upiornej Maczugi. W przeciwieństwie do orków, ogry zostały w Strzaskanej Krainie. Magowie twierdzą, że służą one Lordowi Kazzakowi. Ktokolwiek wydaje im rozkazy, zmusza ich do ataków na fortecę Przymierza z bolesną regularnością i siłą.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Ta opuszczona pustynna kraina niemal zupełnie pozbawiona jest jakiejkolwiek flory i fauny, a demony wędrują nieskrępowane po suchych równinach. Region ten jest ważny ze względu na obecność Mrocznego Portalu wiodącego do Outland. W krainie nie ma żadnych instancji, chociaż znajduje się tutaj kilka mikro lochów.

Mapa i subregiony[edytuj | edytuj kod]

WorldMap-BlastedLands.jpg

Altar of StormsThe Dark PortalDreadmaul HoldDreadmaul Post
Garrison ArmoryNethergarde KeepRise of the DefilerSerpent's Coil
The Tainted Scar

Obszary elitarne[edytuj | edytuj kod]

Płaskowyż Plugawiciela

Punkty podróży[edytuj | edytuj kod]

Alliance 15.png Nethergarde Keep

Obszary przyległe[edytuj | edytuj kod]

Nazwa obszaru Frakcja Poziomy Kierunek Dostęp
Swamp of Sorrows Neutral 15.gif 35-45 Północ tylko pieszo
Hellfire Peninsula Neutral 15.gif 58-63 Południe Za Mrocznym Portalem

Ważne postacie[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Lista NPCów Strzaskanej Krainy

Strzaskana Kraina jest domem dla kilku wartych wspomnienia postaci. W Fortecy Nethergarde Thadius Grimshade wspiera podróżników w poszukiwaniach specjalnego gryfa. Kawałek dalej na zachód, nieopodal Ostoi Upiornego Młota, Mag krwi Drazial oraz Mag krwi Lynnore próbują pozyskać esencję siły, mocy i wiedzy z żyjących tutaj bestii i przemienić je w specjalne eliksiry. Głęboko pośród Skażonej Bliźnie Daio Niedołężny wysyła najlepiej wyszkolonych czarnoksiężników w najmroczniejsze opanowane przez demony rejony świata w poszukiwaniu mistycznych przedmiotów.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Zadania w Strzaskanej Krainie

Surowce[edytuj | edytuj kod]

Skażona Blizna

World of Warcraft: Cataclysm[edytuj | edytuj kod]

Cataclysm Niniejsza sekcja dotyczy treści zawartych wyłącznie w dodatku World of Warcraft: Cataclysm.

Na mapie widać, że Strzaskana Kraina została w pewien sposób przekształcona, jednak nie jest pewne, jak to się stało.

Część dużych zmian w tym rejonie obejmuje otwarcie wybrzeża jako nowego obszaru gry oraz duży nowy obszar dla worgenów w Skażonej Bliźnie.

Dzikie stworzenia[edytuj | edytuj kod]

Ostoja Upiornej Maczugi

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Gracze, którzy mają zainstalowany dodatek Burning Crusade, po osiągnięciu poziomu 58 mogą przejść przez otwarty na nowo Mroczny Portal, by dostać się na Półwysep Piekielnego Ognia w Outland. Mroczny Portal, tak jak Shattrath posiada status sanktuarium i jakakolwiek walka między graczami jest tam zakazana, nawet między postaciami z podniesionymi flagami PvP.
  • Czasami błyskawice uderzają w ziemię nieopodal Mrocznego Portalu, jednak nie mogą one zranić gracza w żaden sposób.
  • Strzaskana Kraina jest dobrym miejscem do zbierania pieniędzy i ekwipunku. Znajduje się tu wiele srebrnych elitarnych potworów oraz znajduje się tu Draenei oferujący zadania i dający element ubioru za każdy konkretny kryształ, jaki mu się dostarczy.