Please take a moment to fill out this survey on your gaming habits!

Qiraji

Z Wowpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Qiraji
Skeram.JPG
Frakcja/Przynależność
Klasy postaci
Stolica rasowa
Przywódcy rasowi

IconSmall QirajiEmperor.gif Cesarzowie Vek'nilash
IconSmall QirajiEmperor.gif Vek'lor

Ojczyzna
Główny język
Informacje dotyczące języka znajdziesz w: Qiraji (język).

Qiraji to rasa insektoidów, zamieszkujących południowy Silithus. Różne typy qiraji nazywane są kastami. Każda kasta ma przywódcę, odpowiadającego bezpośrednio przed Bliźniaczymi Imperatorami: Vek'nilashem i Vek'lorem. Trzy najpotężniejsze kasty to Strażnicy, dowodzeni przez Strażniczkę Sarturę, Gladiatorzy, dowodzeni przez Generała Rajaxxa i Prorocy, dowodzeni przez Proroka Skerama. Qiraji potrafią tworzyć sługi z żywego obsydianu, obsydianowych niszczycieli, anubisathów i horusathów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Azj'Aqir[edytuj | edytuj kod]

Qiraji.png

Azj'Aqir było potężnym, starożytnym imperium rasy zwanej Aqir. Aqir były inteligentnymi insektoidami o bardzo ekspansywnym charakterze. Ich celem było wytępienie wszelkiego nie-insektoidalnego życia z powierzchni Azerothu.

16,000 lat temu, imperium to zostało rozbite przez dwa bliźniacze imperia trolli - Gurubashi i Amani. Pozostałe przy życiu insektoidy rozpierzchły się na północne i południowe rubieże kontynentu, gdzie założyły swoje kolonie.

Te kolonie insektoidów przetrwały do dziś. Na dalekiej północy, na zimnych pustkowiach Northrend, znajduje się Azjol-Nerub, natomiast na południowej pustyni Silithus istnieje Ahn'Qiraj. Niedawno świat dowiedział się o istnieniu trzeciej kolonii insektoidów - Mantidów, które przetrwały na Pandarii.

Początki Ahn'Qiraj[edytuj | edytuj kod]

Aqir, które powędrowały na południe, zagnieździły się w dawnej stacji badawczej tytanów niedaleko Uldum i zniewoliły stacjonujących tam tol'virów. Przekształciły stację badawczą w olbrzymi rój, nazwały się qiraji, a swój nowy dom ochrzciły Ahn'Qiraj.

Stacja badawcza skrywała również mroczny sekret. Jej drugim celem było służyć jako więzienie dla C'thuna, jednego ze Starych Bogów, którzy władali pierwotnym Azerothem, zanim zostali obaleni i uwięzieni przez Tytanów. Przybycie qiraji zmieniło więzienie w centrum władzy, ponieważ aqir służyli i czcili Starych Bogów, przez co postanowili zostać sługami C'thuna. Następne tysiące lat, qiraji spędzili na budowaniu armii zdolnej wywrzeć zemstę na całym Kalimdorze.

Wojna Ruchomych Piasków[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Wojna Ruchomych Piasków

Jedynie nocne elfy, które niegdyś zamieszkiwały Silithus, stanęły im na drodze. Wojna Ruchomych Piasków rozgorzała na bardzo długie miesiące. Nocne elfy były w ciągłej defensywie, stale w mniejszości i cały czas spychani z drogi. Wkrótce cały Silithus zapełniły silithidy i qiraji. Armia nocnych elfów została zepchnięta przez Un'Goro, aż do granic pustyni Tanaris. Zdesperowany przywódca elfów, Fandral Staghelm zwrócił się o pomoc do nieuchwytnych Brązowych Smoków. Smoki początkowo odmówiły pomocy, kiedy jednak bezczelne qiraji zaatakowały Jaskinie Czasu, domenę Nozdormu, Ponadczasowego. Dziedzic Nozdormu, Anachronos, zgodził się wysłać smoki przeciwko nadciągającym qiraji. Każdy zdolny do walki nocny elf wstąpił w szeregi i wspólnymi siłami rozpoczęli kampanię odzyskania Silithus. Nawet z potęgą smoków, liczba qiraji i silithidów była przytłaczająca. Dlatego Anachronos wezwał inne smocze stada. Nawet wtedy zastępy qiraji wydawały się nie mieć końca. Wtedy smoki i Fadral ukuli swój ostateczny, desperacki plan: zamknąć qiraji w mieście i wznieść barirę, która ich powstrzyma, aż będzie możliwe stworzenie lepsze strategii. Z błogosławieństwem Elune, przed ich oczami została wzniesiona bariera. Z piasku zaczęły wyłaniać się skały, kamienie i korzenie, tworząc nieprzebyty mur. Nawet uskrzydleni wojownicy, którzy próbowali przefrunąć nad murem, trafiali na niewidzialną przeszkodę, której nie mogli przebyć. Qiraji, którzy pozostali na zewnątrz, zostali szybko zgładzeni. Nozdormu stworzył gong i wręczył Fandralowi Berło Ruchomych Piasków. Smok oznajmił, iż jeśli kiedykolwiek jakiś śmiertelnik będzie chciał się dostać do starożytnego miasta, będzie musiał uderzył berłem w gong, a wtedy bramy zostaną otwarte.

Arogancki Fandral, mając nadzieję na wieczne uwięzienie zagrożenia, złamał berło obrażając i gniewając tym czynem smoki. Jego zachowanie stworzyło zadrę pomiędzy sojusznikami, która istnieje po dziś dzień.

Przebudzenie[edytuj | edytuj kod]

Qiraji pozostali na murem przez tysiące lat. Jednak jakiś czas temu, Stary Bóg C'thun uwięziony pod starożytnym miastem przebudził się ze swego snu. Uwięzieni za bramami Skarabeuszowego Muru qiraji, znów rozpoczęli przygotowania swoich legionów do ataku mającego pomścić gorzką przegraną z rąk nocnych elfów.

Odkryto, iż niektóre qiraji znajdują drogę poza mur. Brązowy smok Anachronos pomógł poszukiwaczom przygód otworzyć bramy Skarabeuszowego Muru, aby zapobiec dalszym wypadom. Przed samym otwarciem zarówno Horda, jak i Przymierze musiały przejść wiele przygotowań. Przede wszystkim należało zgromadzić wojenne zapasy i zrekonstruować Berło Ruchomych Piasków. Kiedy Shiromaruderzyła w gong, bramy Ahn'Qiraj się otwarły, odkrywając zgromadzone wewnątrz potworności.

Otwarcie Bram[edytuj | edytuj kod]

Główny artykuł: Wojna Ahn'Qiraj
Echoes of the Shifting Sands.jpg

Po otwarciu bram Ahn'Qiraj, legiony qiraji wysypały się na zewnątrz. Połączone siły Hordy i Przymierza, pod naczelnym dowództwem Varoka Saurfanga, musiały powstrzymać qiraji zanim podbiją Silithus, a po nim cały Kalimdor. Siłami qiraji dowodził Generał Rajaxx, a nieprzebrane ilości silithidów i anubisathów zalały Silithus. Wojna rozciągnęła się na cały Kalimdor, ponieważ qiraji używali rezonujących kryształów, przyzywających insekty. W końcu jednak Moc Kalimdoru okazała się zwycięska. Resztki sił qiraji zostały rozbite, a Rezonujące Kryształy rozsiane po Kalimdorze, zniknęły tak szybko, jak się pojawiły.

Poszukiwacze przygód ścigający resztki sił qiraji wgłąb Ahn'Qiraj, w końcu dotarli do Komnaty C'thuna. Po pokonaniu go, jego szczątki zostały oddane Caelestraszowi.

The Burning Crusade[edytuj | edytuj kod]

TBC Niniejsza sekcja dotyczy treści zawartych wyłącznie w dodatku The Burning Crusade.

Harbinger Skyriss to jeden z qirajich, który został uwięziony przez naaru w Arcatraz. Jako sługa Starych Bogów, chce podbić wszystkie światy w uniwersum. Sprowadził na złą drogę Strażnika Mellichara i przekonał go do wypuszczenia z Arcatraz wszystkich więźniów.

Skyriss sugeruje, że qiraji wciąż mają swoją rolę do odegrania. Mówi o sile qiraji: "Jest nas nieskończona liczba, podobnie jak gwiazd!"; a także: "Nie ma w tym świecie ani poza nim takiej siły, która zmusiłaby nas do ugięcia kolan... nawet potęga legionu!" Ponieważ nie ma żadnych dowodów na poparcie tych słów, Skyriss najprawdopodobniej rzuca jedynie puste pogróżki.

Cataclysm[edytuj | edytuj kod]

Cataclysm Niniejsza sekcja dotyczy treści zawartych wyłącznie w dodatku World of Warcraft: Cataclysm.

Podczas Inwazji Żywiołów okazuje się, że część qiraji, dowodzona przez Księcia Sarsaruna, wciąż rezyduje w Ahn'Qiraj, a niektórzy z nich pracują nawet dla Cho'galla, ze względu na wspólną wiarę pokładaną w Starych Bogach. Poszukiwacze przygód z Przymierza, prowadzeni przez Variana Wrynna lub Hordy, dowodzeni przez Cairne'a Bloodhoofa pokonują tych qiraji zanim dokonają inwazji na Stormwind i Thunder Bluff.

Od przybycia Skrzydeł Śmierci, qiraji siedzą cicho.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Qiraji illustrated by Samwise

Qiraji dzielą nienawiść swoich przodków do wszelkich form nie-insektoidalnego życia. Szczególnie nienawidzą Tytanów, których podobnie jak inne rasy służące Starym Bogom, uważają za uzurpatorów.

Qiraji i ich słudzy dzierżą przedmioty stworzone z najrzadszych i najwspanialszych materiałów: kości gargantuicznych starożytnych stworzeń, klejnotów z głębin ziemi, czystych i mocnych metali. Najpotężniejsi qiraji noszą przedmioty tak wspaniałe, że wstrzymałyby nawet smoka. Mówi się, że pierścienie noszone przez dowódców qiraji dają niezwykłe zdolności. Zdobiące je wypaczone złem klejnoty, mogą być teoretycznie zamienione czystszymi materiałami, tak aby możliwe było stworzenie niewypaczonych wersji tych pierścieni.

Wydaje się, że kobiety qiraji muszą stale mieć zakryte twarze.

Każdy z rojów Silithidów w Silithus ma w środku kryształowy pryzmat. Prawdopodobnie służą do komunikacji i przekazywania silithidom rozkazów qiraji.

Typy[edytuj | edytuj kod]

Ważne postacie[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Rola Typ Status
QirajiEmperor Vek'nilash Bracia Vek'nilash i Vek'lor znani są jako Bliźniaczy Imperatorzy. Władają qiraji z sanktuarium swojej świątyni. Imperator Qiraji Do pokonania
QirajiEmperor Vek'lor Bracia Vek'nilash i Vek'lor znani są jako Bliźniaczy Imperatorzy. Władają qiraji z sanktuarium swojej świątyni. Imperator Qiraji Do pokonania
QirajiProphet Prorok Skeram Ważny przywódca religijny w Ahn'Qiraj, autor Proroctwa C'Thun i boss w Świątyni Ahn'Qiraj Prorok Qiraji Do pokonania
QirajiProphet Harbinger Skyriss Został uwięziony przez naaru w Arcatraz. Wpłynął na Strażnika Mellichara, by wypuścił wszystkich więźniów Prorok Qiraji Do pokonania
Qiraji Female Strażniczka Sartura Boss w Świątyni Ahn'Qiraj Strażnik Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Generał Rajaxx Dowódca armii qiraji od czasów Wojny Ruchomych Piasków i boss w Ruinach Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Porucznik Generał Nokhor Pojawia się tylko podczas wydarzenia Bramy Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Brygadier Generał Pax-lish Pojawia się tylko podczas wydarzenia Bramy Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Major He'al-ie Pojawia się tylko podczas wydarzenia Bramy Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Kapitan Ka'ark Pojawia się tylko podczas wydarzenia Bramy Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Porucznik Jo-rel Pojawia się tylko podczas wydarzenia Bramy Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Oficer Zod Pojawia się tylko podczas wydarzenia Bramy Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Kapitan Drenn Znajduje się w Ruinach Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Kapitan Tuubid Znajduje się w Ruinach Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania
Qiraji Male Major Pakkon Znajduje się w Ruinach Ahn'Qiraj Gladiator Qiraji Do pokonania

Zobacz również[edytuj | edytuj kod]

Zmiany w uaktualnieniach[edytuj | edytuj kod]

MoP Aktualizacja 5.1.0 (2012-11-27): Większość z tych stworzeń została zaklasyfikowana jako humanoidy.