Twilight Highlands

Z Wowpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
NeutralWyżyny Zmierzchu
Poziomy: 84 - 85
Poziomy walki zwierzaków: 23 - 24
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Szkic koncepcyjny Wyżyn Zmierzchu
Stolica
Populacja

Nieznana

Rasy
Ustrój polityczny

Brak

Główne osady
Przynależność
Lokacja

Północnowschodnie Khaz Modan

Wyżyny Zmierzchu znajdują się w północno-wschodnim Khaz Modan, na wschód od Mokradeł. Jest to miejsce, w którym znajduje się starożytna, krasnoludzka forteca Grim Batol, oraz większość osad Młota Zmierzchu, współpracujących ze Śmiercioskrzydłym i jego czarnym stadem. Znajdują się tu łodzie zarówno Przymierza jak i Hordy, oraz niewielka obecność czerwonego, smoczego stada. Historia smoków zmierzchu zostaje ujawniona w tej strefie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Opis z oficjalnej strony:

Mieszkańcy Azeroth przeżywają lata walk i konfliktów. Są ofiarami przemocy sąsiadujących wrogów oraz szalejących bestii w młodym wieku i muszą nauczyć się chwytać za broń, by bronić się przed napastnikami. Regularnie zmuszani, by radzić sobie ze śmiercią przyjaciół, rodziny oraz członków ich plemion, klanów, miast czy gildii, Ci poznaczeni bliznami ocaleni stają się silniejsi przez umacnianie ich murów, tworzenie nowych sojuszy, wychowywanie bystrych, ostrożnych, potrafiących dostosować się do otoczenia dzieci. Przystosowują się. Zmieniają się.

Jedynie kilka miejsc w Azeroth ilustruje tą powyższą dynamikę lepiej niż Wyżyny Zmierzchu we Wschodnich Królestwach.

Wyżyny widziały nie jeden przewrót w swojej historii, rasy i frakcje kwitły, upadały i zmieniały się bez przerwy. Miasto-forteca Grim Batol była domem dla niemniej niż trzech frakcji: krasnoludów Wildhammer, którzy porzucili swój dom po tym jak klątwa Czarnego Żelaza pozostawiła go niezdatnym do zamieszkania; czerowne smoki, które zostały zmuszone do walki za Hordę w niewoli orków Smoczej Paszczy (w tym nawet sama Alexstrasza, którą zmuszali do rodzenia kolejnych smoków, których używali jako wierzchowców bitewnych) podczas Drugiej Wojny; oraz, oczywiście, same Smocze Paszcze, którzy zostali wyparci z Grim Batol, gdy czerwone smoki zostały w końcu uwolnione.

Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Cytadela Zmierzchu, w której znajduje się wejście do Bastionu Zmierzchu, twierdzy Młota Zmierzchu.

Smocze Paszcze obecnie przylgnęły do krawędzi Wyżyn. Są niemniej dzikie i nie prościej się z nimi porozumieć niż za czasów, gdy rządzili Grim Batol, lecz ich wiedza o smokach i wojnie jest niezaprzeczalnie ważna, szczególnie pośród chaosu Kataklizmu. Krasnoludy z klanu Wildhammer mieszkają w zalesionych przyczółkach pośród gór. Od dawna przyjaźni dla Przymierza, ostatnio zaczęli rozważać złączenie swych losów z Wichrogrodem i Ironforge dzięki błaganiom ich kuzynów z klanu Miedziobrodych. Nawet potężne czerwone smoki cierpiały ogromnie w ostatnich miesiącach: ich liczba została zdziesiątkowana przez oszalałe, agresywne czarne stado atakujące nieubłaganie ze skamieniałego Obsydianowego Lasu.

W środku tych przewrotów, nowa siła powstała, by pojąć Wyżyny we władanie.

Pomimo, że kraina miała wiele nazw na przestrzeni lat, obecną - "Wyżyny Zmierzchu" - zawdzięcza jej obecnym władcom. Fanatyczni kultyści Młota Zmierzchu doceniają nazwę, lecz jest tu więcej funkcjonalnych cech krainy, którą wybrali na swoją kwaterę główną. Są otoczeni przez masywne szczyty górskie wznoszące się w niebo jak paznokcie, sprawiając że inwazja drogą lądową jest prawie niemożliwa, szkliście czarne plaże zapewniają, że atak od morza obarczony byłby terrorem; statki zadokowane na półwyspie ryzykują osadzeniem na mieliźnie.

Ważniejsze dla kultu jednakże, to obietnica światowego wymarcia oraz zmian, które przenikają ziemię. W półmroku Wyżyn, cienie są głębsze. Słońce i reszta Azeroth wydają się odleglejsze. Żywioły są bardziej wyraźne: płomienie gorętsze, deszcze cięższe, wżynające się w ziemię; ruchy i drgania ziemi przypominają jakiegoś kolosa poruszającego się pod nią. Nie przeraża to członków Młota Zmierzchu, kołysze ich to do snu.

Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Wyżyny Zmierzchu zamieszkiwane są przez wielu krasnoludów klanu Wildhammer

Ich mroczna praca jest wykonana tutaj w sposób, którego nigdy nie dałoby się zrealizować w Silithus. Poświęceni Młotowi Zmierzchu trenują w halach jego potężnej twierdzy, nie w małych obozach czy przyczółkach. Przyzywają niebezpieczne, rtęciowe żywiołaki, które brzydzą się siebie na wzajem wręcz do wojny, lecz zatrzymują walkę natychmiastowo, gdy w ich zasięgu wzroku pojawi się przedstawiciel innej rasy, tylko po to, by się go pozbyć. Poza Wyżynami, kult jest kłótliwy i podzielony. Tutaj, jest prowadzony w celu wypełnienia misji destrukcji przez kilka najbardziej okrutnych postaci w historii, a jednak postacie te związane z tą kabałą zaprzeczają prawdziwemu zasięgowi przywództwa.

Ci mroczni zaklinacze wybrali Wyżyny jako ich bazę operacyjną nie bez powodu. Wyczuwają w tutejszym powietrzu obecność Starych Bogów i widzą ich zwycięstwo w mroku. Zmieniający się krajobraz, walczące ze sobą frakcje i niegodziwe żywioły uosabiają wizję kultu odnośnie tego, czym świat powinien się stać gdy w końcu zostanie oczyszczony z życia i porządku. Reszta Azeroth podąży za przykładem Wyżyn Zmierzchu w otchłań, w ten czy inny sposób.

Odbiegając od powyższego, natywnymi stworzeniami na Wyżynach są gryfy, sowy, wilki szablozębne oraz jelenie. Warte uwagi stworzenia to duchowy wilk Karoma, a także ogromny lew Sambas.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyżyny zbudowane są w większości z gładkich wzgórz, pokrytych falami zielonej trawy i porozrzucanymi tu i ówdzie drzewami. 3/4 strefy graniczy z Zakazanym Morzem dużymi, piaszczystymi plażami. Północna i północno-wschodnia granica to region górzysty, przy czym nad drugą kontrolę sprawuje klan Wildhammer. Pozostałe górskie obszary zostały podbite przez klan Młota Zmierzchu, z wyjątkiem odosobnionej Cynobrowej Reduty na północnym-zachodzie.

Z zachodu jezioro Loch Verrall rozlewa się na niższe partie Wyżyn poprzez wodospad, a następnie rzekę Verrall, która dzieli krainę na pół. Dalej tworzy deltę i wpada do Zakazanego Morza. Dwie wyspy godne uwagi to Krazzworks na północy, kontrolowana przez gobliny z Hordy, a także Highbank na południu we władaniu Przymierza.

W regionie występuje kilka jaskiń, każda jest domem dla niebezpiecznych stworzeń różnych gatunków. Wszystkie znajdują się we wschodniej części strefy, podkreślają one tylko trudności, jakie spotykają tu bohaterowie. Kult Młota Zmierzchu kradnie jaja czerwonych smoków i przewozi je przez portal w Cynobrowej Reducie; dwaj ogrzy magowie lojalni wobec Cho'galla dokonują aktów czarnej magii w Legowisku Uczniów na zachodzie. Duchy nawiedzają jaskinię przy Gardzieli, a jedna z ostatnich rodzących czarnych smoczyc ustanowiła Obsydianowe Leże swym domem na południu.

Blisko Obsydianowego Leża znajduje się Obsydianowy Las, niegdyś kwitnący baldachim, który został spopielony przez czarne smoki. Klan Młota Zmierzchu rozpalił własne ognie, najbardziej zauważalne w Pożarze Humboldta, gdzie jeden z ich Wyniesionych Żywiołaków zmiażdżył mieszkających tam krasnoludów z klanu Wildhammer i obrócił ich miasto w ruinę. Prawdę mówiąc, spora część wyżyn usiana jest krasnoludzkimi ruinami, z których klan Wildhammer musiał uciekać w strachu przed przytłaczającą potęgą kultu. Największe z tych ruin to Dunwald oraz Ruiny Thundermaru. Klan Smoczej Paszczy nieustannie walczy z krasnoludami o kontrolę nad tymi drugimi.

Mapa i substrefy[edytuj | edytuj kod]

Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Mapa koncepcyjna Wyżyn z Blizzconu.
Altar of Ascension · Altar of Twilight · The Black Breach · Bloodgulch · Cannon's Inferno · Circle of Elements · Citadel Gates · Crucible of Carnage · Crushblow · Den of the Disciples · The Devouring Breach · Dragonmaw Pass · Dragonmaw Port · Dunwald Hovel · Dunwald Ruins (Dunwald Holdout · Dunwald Market Row · Dunwald Town Square) · Elementium Depths · Firebeard Abbey · Firebeard's Patrol · Gorshak War Camp · Grim Batol · Gullet · Highbank · Kirthaven · The Krazzworks · Loch Verrall · Maw of Madness · The Nosebleeds · Obsidian Breakers · Obsidian Forest · Remains of the Fleet · Ruins of Drakgor · Slithering Cove · Thundermar · Thundermar Ruins · The Twilight Citadel (The Bastion of Twilight) · Twilight Shore · Vermillion Redoubt · Verrall River · Verrall Delta · Victor's Point · Wyrm's Bend

Obszary usunięte

The Husk of Sor'getha


Warcraft 2

Northeron

Instancje[edytuj | edytuj kod]

The Twilight Citadel in the TCG.
Nazwa Poziom Rozmiar grupy Przewidywany, potrzebny czas
Grim Batol 85 5 osobowa Nieznany
Bastion Zmierzchu 85+ 10/25 osobowa Nieznany

Pola bitew[edytuj | edytuj kod]

Ośrodki podróży[edytuj | edytuj kod]

Gryphon.png

Trasy lotu[edytuj | edytuj kod]

Horde 15.png Trasy lotu z The Gullet

Neutral Trasy lotu z Vermillion Redoubt

Horde 15.png Trasy lotu z Crushblow

Horde 15.png Trasy lotu z Bloodgulch

Horde 15.png Trasy lotu z The Krazzworks

Zeppelin[edytuj | edytuj kod]

Zeppelin lata pomiędzy dwoma punktami poniżej:

Portale[edytuj | edytuj kod]

Regiony sąsiadujące[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Frakcja Poziom Kierunek Dostęp
Loch Modan Alliance 15.png 10-20 Południowy-zachód Drogą powietrzną
Wetlands Alliance 15.png 20-25 Zachód Pieszo bądź drogą powietrzną
Stormwind Alliance 15.png N/A N/A Poprzez portal w Highbank
Orgrimmar Horde 15.png N/A N/A Poprzez portal w Dragonmaw Port

Znaczące postacie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz główny artykuł: NPCe w Wyżynach Zmierzchu

Dwoje najbardziej znaczących postaci po stronie Przymierza to Kurdran Wildhammer i Mathias Shaw. Pierwszy z nich powrócił do Wyżyn z chęcią zjednoczenia podzielonego klanu Wildhammer, lecz walki wewnętrzne i wrodzona upartość krasnoludów sprawiają, iż jest to niemożliwe. Gracze spełniają rolę łączników pomiędzy różnymi klanami, jak również emisariuszy Przymierza, w nadziei pomocy Kurdranowi i przyjęcia klanu Wildhammer w szeregi Przymierza. Mathias Shaw jest spotykany po tym, jak zakończone są delikatne negocjacje. Prowadzi on walkę przeciwko klanowi Młota Zmierzchu i pomaga graczom pokonać Górę Miażdzyczachę.

Dla Hordy, pierwszą znaczącą postacią jaką spotkają gracze jest Zaela. Jest ona po prostu jedną z wielu Smoczych Paszcz w Porcie Smoczych Paszcz nieszczęśliwą z powodu rządów ich dowódcy wojennego - Mor'ghora. Gracze pomagają klanowi obalić ich oszalałego przywódcę, a Zaela zajmuje jego miejsce, ofiarowując usługi swoje i jej ludzi Hordzie. Gracze następnie trafiają na Garonę Halforcen, dołączając do jej walki z Młotem Zmierzchu i razem z nią pokonują Górę Miażdżyczachę.

Obie frakcje starają się pozyskać przychylność czerwonego stada smoków, prowadzonego przez Alexstraszę. Większość z ich działalności ma miejsce w Cynobrowej Reducie, jak również w Przełęczy Smoczej Paszczy. Gracze będą świadkami powietrznej potyczki między Dawczynią Życia, a Deathwingiem nad Grim Batol, która opóźni plany Niszczyciela, lecz pozostawi Alexstraszę mocno wyczerpaną.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Zobacz Zadania na Wyżynach Zmierzchu

Jak wspomniano powyżej, większość zadań wprowadzających dla obu frakcji polega na pozyskaniu lokalnych klanów dla swoich planów, krasnoludów Wildhammer dla Przymierza oraz Smoczych Paszcz dla Hordy. Większość pozostałych działań skupia się na wojnie z Młotem Zmierzchu, lecz nie przeszkadza to potykać się Wildhammerom i Smoczym Paszczom przy każdej, nadarzającej się okazji.

Gracze wykonują tu także kilka zadań dla Kręgu Ziemi przy Kręgu Żywiołów, gdzie kultyści Młotu przyzwali gigantycznego i potężnego sługę Starych Bogów - Iso'ratha.

Dla tych, którzy chcą zrobić wyższo-poziomową wersję Kręgu Krwi czy Amfiteatru Boleści, grupy mogą udać się do Tyglu Rzezi pośrodku strefy.

Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Beasts.png
Rodzaj Typ
Bestie IconSmall Crab.gifKraby
IconSmall Stag.gifElk
IconSmall Gryphon.gifGryfy
IconSmall Owl.gifSowy
IconSmall Spider.gifPająki
IconSmall Worg.gifWorgi
Smokowate IconSmall DragonBlack.gifCzarne smoki
IconSmall DragonRed.gifCzerwone smoki
IconSmall DragonTwilight.gifSmoki Zmierzchu
Żywiołaki IconSmall Air.gifŻywiołaki powietrza
IconSmall AscendantAir.gifIconSmall AscendantEarth.gifIconSmall AscendantWater.gifIconSmall AscendantFire.gifIconSmall UnboundMercury.gifIconSmall AscendantElementium.gifWyniesieni Żywiołów
IconSmall Fire.gifŻywiołaki ognia
IconSmall RevenantFire.gifUpiory ognia
IconSmall Water.gifŻywiołaki wody
Giganci IconSmall Ettin.gifEttin
IconSmall Gronn.gifGronn
Humanoid IconSmall Dragonmaw Female.gifIconSmall Dragonmaw Male.gifSmocze Paszcze
IconSmall FacelessOne.gifBeztwarzowi
Humanoidy
IconSmall Naga Female.gifIconSmall Naga Male.gifNagi
IconSmall Ogre Male.gifOgry
IconSmall OgreMage2.gifOgrzy magowie
IconSmall Wildhammer Female.gifIconSmall Wildhammer Male.gifKrasnoludy Wildhammer
Nieumarli IconSmall Wraith.gifWidma
Inne IconSmall Tentacle.gifMacki

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

Źródło Przedmiot Poziom umiejętności
Zielarstwo Cinderbloom 425
Twilight Jasmine 525
Górnictwo Elementium Ore from Elementium Veins 475
Elementium Ore from Rich Elementium Veins 500
Pyrite Ore from Pyrite Deposits 525
Źródło Przedmiot
Cloth (Drop) Embersilk Cloth
Skinning Savage Leather
Deepsea Scale
Blackened Dragonscale
Fishing (Pools) Deepsea Sagefish
Highland Guppy

Media[edytuj | edytuj kod]

Obrazy[edytuj | edytuj kod]

Wideo[edytuj | edytuj kod]


Poradnik wykonywania zadań:

Część 1 Część 2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]