Wowpedia

Hydraguy fandompants
Gamepedia oraz Fandom połączyły swoje siły, a nasze zjednoczone zespoły pragną zaprosić wszystkich fanów World of Warcraft do koordynacji swoich wysiłków.
Prosimy udać się do portalu społeczności, aby przedyskutować kwestię konsolidacji ze społecznością World of Warcraft na Fandomie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wowpedia
Advertisement
Hasło Warcraft II przekierowuje tutaj. Aby znaleźć informacje na temat dodatku do tej gry, zobacz hasło Warcraft II: Beyond the Dark Portal.
Aby znaleźć informacje o powieści, zobacz hasło Tides of Darkness.
Warcraft II: Tides of Darkness
WC2Cover
Pudełko Warcraft II: Tides of Darkness''
Projektant(ci)
Wydawca(y)

PC, Mac OS
US: Blizzard Entertainment
EU - Ubisoft

Data premiery

PC, Mac OS
US - 9 grudnia 1995
EU - 1996

Ostatnia wersja

1.4

Platformy

MS-DOS, Mac OS, Microsoft Windows

Rodzaj

Strategia czasu rzeczywistego (RTS)

'Warcraft II: Tides of Darkness' (przeważnie po prostu Warcraft II; czasami skracane do WCII, WC2 lub War2) to druga niezwykle popularna strategia czasu rzeczywistego z wydawnictwa Blizzard Entertainment umiejscowiona w uniwersum Warcraft. Powieść Tides of Darkness autorstwa Aarona Rosenberga skupia się na wydarzeniach z gry.

Warcraft II: Tides of Darkness to kontynuacja strategii czasu rzeczywistego Warcraft: Orcs & Humans, która ukazała się 9 grudnia 1995 roku. Gracze mogą wybrać między orkami a ludźmi w średniowiecznym świecie fantasy pełnym magii i miecza. Pierwotnie gra została wydana na system MS-DOS, jednak posiadała ekran startowy do MS Windows i dobrze chodziła pod Windows 95. Dodatkowo pojawiła się wersja na komputery Macintosh. Blizzard wydał również dodatek Warcraft II: Beyond the Dark Portal, a później kontynuację Warcraft III: Reign of Chaos. Gra posiada po jednej linearnej kampanii dla jednego gracza dla każdej ze stron, jak i tryb multiplayer obsługiwany przez sieć LAN oraz Internet, do którego można używać tworzonych przez graczy map. Według pliku README.TXT dołączonego do wersji demonstracyjnej Warcraft II grafiki w grze to prerenderowane modele 3D.

Historia[ | ]

Główne artykuły: Second War, Tides of Darkness missions

Z oficjalnej strony Blizzarda:

Wraz ze śmiercią orczego dowódcy wojennego Blackhanda, jego podwładny Orgrim Doomhammer szybko przejął kontrolę nad najpotężniejszymi z orczych sił w Azeroth. Mimo że każdego dnia inne frakcje rosną w siłę w chaotycznej Hordzie, wydaje się pewne, że wszystkie klany podążą za planami Orgrima, by doścignąć i zniszczyć renegackich Azerothian, gdziekolwiek zdecydowali się uciec.
Sir Lothar, dowodzący rozproszonymi armiami Azeroth od śmierci Króla Llane'a, poprowadził swych ludzi przez Wielkie Morze na wybrzeża Lordaeron. Dzięki wsparciu armii Lordaeron i ukuciu sojuszy z elfami i krasnoludami powstała potężna siła znana jako Sojusz. Teraz niegdyś wielkie armie Azeroth szukają odkupienia za stratę swej ojczyzny.

Jednostki[ | ]

Główne artykuły: Warcraft II units, Warcraft II structures

Podobnie jak w Warcraft: Orcs & Humans, większość jednostek w obu frakcjach posiada swój dokładny odpowiednik. Armie są zbalansowane na zasadzie podobieństw; jedynymi różnicami są zaklęcia używane przez niektóre jednostki wyższego poziomu. Liczba jednostek została zwiększona, a same jednostki posiadają bardziej rozwinięte umiejętności. Po raz pierwszy w serii Warcraft pojawiła się walka na morzu, wprowadzono transportowce, tankowce oraz okręty atakujące.

Jako estetyczną zmianę wprowadzono po trzy sprzymierzone pomniejsze rasy. Ludzie sprzymierzyli się z elfami, krasnoludami i gnomami, podczas gdy orkowie z ogrami, trollami i goblinami. W niektórych misjach kampanii pojawiają się jednostki bohaterskie. Posiadają one zwiększone statystyki w porównaniu do regularnych jednostek, powodują fiasko misji, gdy zostaną zabite, posiadają unikalne portrety i imiona.

Kwestie mówione[ | ]

Główny artykuł: Quotes of Warcraft II

Jednym z elementów wprowadzonych w Warcraft II są kwestie mówione jednostek. Jeśli jednostka zostanie kliknięta kilka razy z rzędu, jej kwestie mówione będą się zmieniać. Jednostka zacznie się denerwować na gracza lub zacznie mówić głupie rzeczy, będące odniesieniem do filmów, gier i innych elementów. Dla przykładu piechur powie "Nie masz królestwa do rządzenia?".

Wersje[ | ]

Warcraft II - The Dark Saga
  • Pierwotnie gra została wydana na system operacyjny DOS, jednak posiadała ekran startowy do Windows i dobrze chodziła pod Windows 95.
    • Dodatkowo wydana została wersja na platformę Macintosh.
  • [[Warcraft: Battle Chest - wydany w 1996 roku zestaw zawierał Warcraft: Orcs & Humans, Warcraft II: Tides of Darkness oraz Warcraft II: Beyond the Dark Portal.
  • Warcraft II: Tides of Darkness oraz Warcraft II: Beyond the Dark Portal zostały wydane razem na platformy Sega Saturn oraz Sony PlayStation pod wspólnym tytułem Warcraft II: The Dark Saga w roku 1997 nakładem firmy Electronic Arts.
  • Blizzard wydał nową wersję Warcrafta II w roku 1999 pod tytułem Warcraft II: Battle.net Edition. Wśród zmian było usprawnienie kodu do obsługi Microsoft Windows, poprawa pomniejszych błędów oraz umożliwienie gry poprzez platformę kojarzenia graczy Blizzarda Battle.net.
  • Warcraft II: Battle Chest - Wydany w 1999 roku zawierał Warcraft II: Battle.net Edition oraz oficjalny podręcznik strategiczny.

Nowe elementy, modyfikacje i konwersje[ | ]

Warcraft II był nietypową grą w swoim czasie, gdyż powstało doń wiele fanowskich elementów. Jako jeden z pierwszych Daniel Lemberg przekonwertował plik map do Warcraft II i stworzył pierwszy nieoficjalny edytor map, War2xEd, który mógł wprowadzać wiele zmian, które były niedostępne w oficjalbym edytorze, jak między innymi edycję atrybutów jednostek. Mimo że Daniel Lemberg nie upublicznił kodu War2xEd, opublikował kompletny format map do Warcraft II, co wprowadziło wiele nowych narzędzi. Co ważniejsze, Blizzard zaczął sam korzystać z War2xEd, który natchnął go do wprowadzenia bardzo bogatego edytora do swojej kolejnej niezwykle popularnej gry StarCraft.

Kolejną ważną zmianą było, gdy Alexander Cech i Daniel Lemberg złamali szyfrowanie chroniące podstawowe pliki z danymi gry. Dzięki temu Alexander Cech stworzył program o nazwie Wardraft, który pozwalał użytkownikom przeglądać i modyfikować zawartość plików danych gry, pozwalając na liczne modyfikacje. Efekty tych szerokich zmian są znane jako "Totalne konwersje", a wiele świetnych projektów cieszyło się szerokim uznaniem. Spośród najbardziej znanych wymienić można DeathCraft: Twilight of Demons autorstwa Dirka "The Guardiana" Richartza, War of the Ring Gurthaura, Editor's Total Conversion Fronzela Neekburna oraz całego Warclanu, jak i Rituals of Rebirth prowadzony przez Kalindora, Kosmousa i Commonera.

Powstała również darmowa gra inspirowana Warcraftem II pod tytułem Freecraft, która pozwalała graczom importować dane gry z Warcrafta II, lecz zawierała własne grafiki i mapy. Mimo że nie używał on grafik ani kodu z Warcrafta II, projekt otrzymał niepokojący list od Blizzarda, nakazujący zarzucenie projektu, prawdopodobnie z powodu podobieństwa do znaków handlowych Warcraft. Nie chcąc walczyć z Blizzardem, autorzy anulowali cały projekt. Później pojawił się on ponownie pod nazwą Strategus.

Wiele nowych elementów i konwersji szło poza granice śmieszności, jednak pojawienie się bogatych edytorów i totalnych konwersji przedłużyło życie gry.

Uwagi[ | ]

Warcraft II box rotation animation
  • Użytkownicy Warcrafta II mogą grać ze sobą online (poprzez LAN lub Internet) na istniejących mapach lub scenariuszach stworzonych przez siebie. Gracze mogą również grać samotnie, zapoznając się z historią wojny ludzi z orkami.
  • Niektóre elementy gry zostały później retconowane z wiedzy. Aby znaleźć, które elementy stały w sprzeczności z wiedzą o uniwersum Warcrafta, zobacz hasło Warcraft II retcon.

Ciekawostki[ | ]

  • "Po pierwszym Warcrafcie, kiedy rozmawialiśmy o Warcrafcie II, pojawił się pomysł, że otworzymy kolejny portal i pozwolimy Orkom najechać świat współczesny. Mieliśmy cały filmik, gdzie smoki walczyły z F-16 i tym podobne. Ale stwierdziliśmy "Kurczę, to będzie dziwne, to będzie do bani. To nie będzie Warcraft." - Bill Roper, Games for Windows, styczeń 2007.
  • Długie klikanie na niegrywalne stworzonko takie, jak owca, doprowadzi do jego wybuchu.
  • Jeśli płyta z Beyond the Dark Portal lub oryginalnej wersji demo została włożona do odtwarzacza CD, można było odsłuchać orkiestrowej muzyki z gry. Dodatkowo pojawił się 13. utwór pod tytułem "I'm a Medieval Man", w którym zostały zremiksowane kawałki dźwiękowe z pierwszej gry. Ścieżka była dostępna w grze również jako kod, pod hasłem "disco". (To jednak dawało graczowi status kodziarza po zakończeniu misji). "Medieval Man" to również kod w Warcraft II: Tides of Darkness, który odtwarzał ścieżkę tła, jak i w StarCraft, gdzie dawał wszystkie ulepszenia jednostek za darmo. Dodatkowo w StarCrafcie, gdy gracz kliknie na observera podczas gdy Protossami, pojawi się klip do tej piosenki.
  • Tekst, który został napisany w książce służącej jako tło, gdy gracz jest informowany o celach misji, został zapisany w cyrylicy, jednak został on zapisany po angielsku. Zawiera on niewielką część historii, wspominającej, jak orcze hordy wkroczyły do lasów Lordaeron.
Advertisement